Ratusz

Resize of POZNAN_bankimydlane (9)Pierwsze wzmianki o drewnianym ratuszu pochodzą z roku 1310. W piwnicach zachował się z tych czasów oryginalny zwornik z herbem czeskich Przemyślidów, rządzących Polską na początku XIV w. To tutaj zbierali się rajcy miejscy, by pod przewodnictwem burmistrza uchwalać odpowiednie ustawy, dbać o porządek i dobrobyt. Roku Pańskiego 1536 wielki pożar spustoszył gród Przemysła tak okrutnie, że kronikarz miejski zapisał „nie mało wszystko miasto pogorzało”…
Na szczęście w 1550 roku do Poznania przybył znakomity budowniczy, Jan Baptysta Quadro. Oprócz odbudowy zniszczonego ratusza, mistrz Quadro od wschodu zaprojektował niezwykle elegancką fasadę: trzypiętrowa loggia z łukami arkadowymi, na szczycie zwieńczona attyką (nawiązującą formą do blanków na murach miejskich) przeszła do historii polskiej sztuki renesansowej, stając się jej prawdziwą perełką. Resize of POZNAN_bankimydlane (15)Każdego dnia o godzinie dwunastej w południe, nad ratuszowym zegarem, ukazują się dwa koziołki, które trykają się rogami ku uciesze zgromadzonych tłumów. Skąd się tam wzięły? Dziś opowiada się o wielkiej imprezie z okazji otwarcia nowej wieży, spalonym mięsie i rezolutnych kózkach, które nie miały ochoty skończyć na talerzu. W każdej legendzie jednak tkwi ziarnko prawdy, jak choćby takie, że już w 1561 roku z fundacji rady miejskiej zegarmistrz Bartłomiej Wolf z Gubina faktycznie skonstruował„instrument błazeński”, wyobrażający właśnie trykające się koziołki. Pierwszy mechanizm był korbowy!
Z elewacji ratusza spoglądają na przechodniów królowie z dynastii Piastów oraz Jagiellonów, a pod zegarem widnieje majestatyczny kartusz z inicjałami ostatniego króla Polski (Stanislaus Augustus Rex). W dekorację fasady sprytnie wplecione zostały też porady i sugestie dla rezydujących w nim rajców. Od południowej strony budynku strzeże dziwna postać o trzech twarzach, w wokół szczerzą pyski metalowe rzygacze.
Wnętrze ratuszowe kryje w sobie niezwykłe zakamarki: Sień Gotycką, w której zgromadzono malowane tarcze i trofea Bractwa Kurkowego, Salę Historii Cechów, w której można dowiedzieć się, czym były schadzki, Wielką Sień, której sklepienie zdobią symbole mitologiczno – astrologiczne, herby, podobizna tajemniczego mężczyzny… Jest tam także Sala Królewska, w której warto zobaczyć portrety polskich władców, prawdziwe kule armatnie, czy oryginał pomnika kata z pręgierza. Jest też Sala Sądowa, w której stoi jedyny w Polsce pomnik króla Stasia.
Po II wojnie światowej rada miasta wraz z prezydentem przeniosła się do budynków dawnego kolegium jezuickiego, a w ratuszu utworzono Muzeum Historii Miasta Poznania.